Witamina B

serwis informacyjny

Witamina B1, zwana także tiamina.  Wszystkie witaminy z grupy B pomagają organizmowi w zamianie żywności (węglowodany) w paliwo (glukoza), które jest wykorzystywane do produkcji energii. Te witaminy B, często określamy jako kompleks witamin B. Witamina B1 pomaga również w  metabolizmie tłuszczów i białek. Witaminy z grupy B są niezbędne dla zdrowej skóry, włosów, oczu i wątroby. Pomagają one również  w prawidłowym działaniu układu nerwowego i są potrzebne dla dobrego funkcjonowania mózgu.

Wszystkie witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie, co oznacza, że ​​organizm nie przechowuje ich tylko nadmiar wydala z moczem

Podobnie jak inne witaminy z grupy B kompleks, tiamina jest czasem nazywana „antystresową” witaminą, ponieważ może ona wzmocnić system odpornościowy i poprawić zdolność organizmu do sytuacji stresowych.

Tiamina czyli witamina B1 ma w swojej nazwie 1 ponieważ była to pierwsza odkryta witamina B.

Tiamina odgrywa kluczową rolę w pewnych reakcji metabolicznych. Twój organizm potrzebuje go w postaci adenozynotrójfosforanu (ATP), który każdą komórkę ciała wykorzystuje do celów energetycznych.

Objawy niedoboru tiaminy to:

  • zmęczenie,
  • drażliwość,
  • depresja,
  • dyskomfort w jamie brzusznej.

Ludzie z niedoborem tiaminy mogą mieć problem z trawieniem węglowodanów. To pozwala substancję o nazwie kwas pirogronowy do budowania w ich krwi, co powoduje utratę koncentracji uwagi, trudności w oddychaniu, a uszkodzenia serca, choroby zwanej beri-beri.

VN:F [1.9.11_1134]
Rating: 6.3/10 (17 votes cast)
VN:F [1.9.11_1134]
Rating: +4 (from 4 votes)
Działanie witaminy B1, 6.3 out of 10 based on 17 ratings