Witamina B

serwis informacyjny

Działanie witaminy B12

Jedną z ważniejszych witamin dla naszego organizmu jest witamina B12, którą często nazywa się także czerwoną witaminą, ponieważ występuje w produktach o czerwonym zabarwieniu. Jest bardzo ważna dla odpowiedniego działania naszego organizmu. Jednak w przyrodzie nie występuje ona powszechnie, dlatego trzeba szukać produktów, które ją zawierają. Jednak nawet małe dawki działają na nas bardzo pozytywnie. Należy o grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie, które nie wytwarza nasz organizm w dostatecznej ilości.
Jest ona bardzo ważna min. dla podziału komórek w naszym organizmie. Przyczynia się także do wytwarzania czerwonych krwinek. Wspomaga także prawidłowe działanie układu nerwowego naszego ciała. Niedobór może prowadzić do nieprawidłowej syntezy krwinek, przez co jest ich zbyt mało, co jest pierwszą oznaką anemii. Dlatego witamina B12 jest zalecana osobom, które cierpią na to schorzenie. Jest również potrzebna, aby prawidłowo działał kwas foliowy i został dobrze wchłonięty. Powinny jej spożywać dużo dzieci, ponieważ jest potrzeba dla prawidłowego wzrostu. Brak witaminy w dużym stopniu powoduje także niedokrwistość złośliwą, która jest uciążliwym schorzeniem. Jednak osoby, które mają problemy ze wzrokiem, a dokładniej z zanikiem nerwu wzrokowego nie powinny stosować jej zbyt dużo. Może to prowadzić do jeszcze większych szkodzeń. Takich zaległości powinniśmy jak najbardziej unikać i spożywać witaminę B12.
Dawkowanie oraz dieta zależna jest od stanu zdrowia pacjenta oraz jego wieku, ponieważ również nadmiar może prowadzić do pewnych zaburzeń. Dzięki niej w naszym organizmie funkcjonują dobrze procesy związane z przemianą min. białek, tłuszczów i węglowodanów. Bierze  udział w budowie szpiku kostnego. Jest również istotnym składnikiem otoczki mielinowej, która stanowi jedną z części składowych komórek nerwowych. Dzięki temu zapewniamy sobie równowagę psychiczną, spokój i niezakłócony sen.

VN:F [1.9.11_1134]
Rating: 7.0/10 (50 votes cast)
VN:F [1.9.11_1134]
Rating: +6 (from 12 votes)
Działanie witaminy B12, 7.0 out of 10 based on 50 ratings