Witamina B

serwis informacyjny

Działanie witaminy B3

Nie ulega wątpliwości, że spożywanie produktów bogatych w witaminy wpływa na jakość naszego życia i zdrowia. Jedną z nich jest witamina B3, którą inaczej nazywa się niacyną, co ma odniesienie do kwasu nikotynowego oraz amid nikotynowego. Jest to jednak z niewielu rodzajów witaminy B, którą nasz organizm może samoistnie wytworzyć, jednak wyłącznie z jednego aminokwasu, czyli tryptofanu. Jednak nie są to duże ilości, dlatego też musimy ją spożywać w pokarmach.
Witamina B3, inaczej mówiąc PP jest rozpuszczalna w organizmie. Bierze udział w wielu procesach, które zachodzą w naszym organizmie. Ma swój udział min. w procesie metabolizmu, poprzez uwalnianie energii z węglowodanów. Stanowi także filar tworzenia czerwonych ciałek we krwi. Zapobiega także nadmiernemu wpływowi substancji toksycznych na organizm, co dotyczy również leków, dlatego też stosuje się ją przy leczeniu min. nowotworów. Witamina B3 reguluje także poziom cholesterolu we krwi, co zapobiega wielu chorobom. Dział także na naszą psychikę i układ nerwowy. Przeciwdziała różnych schorzeniom psychicznym. Jednak najważniejsze jest jej działanie na skórę oraz włosy. Jeśli w naszym organizmie jest jej zbyt mało, wówczas będziemy się czuć osłabieni, możemy mieć problemy z bezsennością. Pojawią się także problemy z pamięcią oraz częste bóle głowy. Może pojawić się także pogorszenie stanu skóry, a także zapalenia, liczne schorzenia, jak na przykład owrzodzenie ust. Możesz także doznać przebarwień i plam na skórze.
Warto zaznaczyć, że ta witamina jest mało toksyczna, jednak nie oznacza to, że jej nadmiar nie jest szkodliwy. Nadmiar prowadzi min. do rozszerzania się naczyń krwionośnych. Możemy spotkać się także z mrowieniem, jak również bólami głowy. Często za dużo witaminy B3 powoduje min. arytmię serca, a nawet żółtaczkę orz stan psychozy. Istnieje także możliwość uszkodzenia wątroby oraz zmniejszeni łaknienia. Najczęściej możemy spotkać ją w białkach, a dokładniej w wątróbkach, chudym mięsie, warzywach strączkowych.

VN:F [1.9.11_1134]
Rating: 6.5/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.11_1134]
Rating: 0 (from 0 votes)
Działanie witaminy B3, 6.5 out of 10 based on 4 ratings