Witamina B

serwis informacyjny

Działanie witaminy B5

Nie ma takiej możliwości, abyśmy nie spożywali witaminy B5, ponieważ jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie komórek w naszym organizmie, jak również Daje nam zatem siłę oraz świeżość każdego dnia. Inaczej nazywana jest kwasem pantotenowym, który przyczynia się do przemiany zarówno białek, jak i cukrów. Jest to także składnik potrzebny przy syntezie hormonów.
Witamina B5 jest składnikiem, który wspomaga wytwarzanie tłuszczów w organizmie, a więc jest witaminą pośredniczącą przy metabolizmie. Działa na nas orzeźwiająca, zatem zapobiega uczuciu przemęczenia i znudzenia. Często mówi się, że kwas pantotenowy jest odpowiedzialny za naszą pomysłowość i zapobieganie nudzie w życiu. Działa pozytywnie na pracę naszego serca, jak i całego układu krwionośnego oraz pokarmowego. Zapewnia również prawidłowe działanie i wydzielanie gruczołu nadnerczy. Jest ważna dla dzieci i nastolatków ponieważ odpowiada za prawidłowy poziom wzrostu. Jest to także ważny składnik dla kobiet, które chcą utrzymać szczupłą sylwetkę, gdyż ponieważ witamina B5 pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi, jest także stosowana w terapiach odchudzających, gdyż skutecznie usuwa tłuszcz znajdujący się  komórkach, natomiast brak tłuszczu uzupełniany jest z naszej tkanki podskórnej. Kwas jest także niezbędny przy prawidłowym działaniu zakończeń nerwowych, a więc w rezultacie całego układu nerwowego. Jest także odpowiedzialny za łagodzenie stresu poprzez wytwarzanie hormonów, które zapobiegają takim stanom silnego wzburzenia. Zapobiega także tworzącym się stanom zapalnym.
Jest to bardzo ważne, ponieważ niedobór witaminy może prowadzić min do sztywności stawów, co z wiekiem będzie powodowało różne schorzenia z nimi związane. Osoby z niedoborem szczególnie będą odczuwać sztywność ciała ranem. Można zauważyć także pogarszający się stan skóry i włosów. Możemy także często czuć się rozdrażnieni i mieć problem z koncentracją. Z kolei nadmiar może wywołać ból brzucha, ale także nudności i biegunkę. Aby temu zapobiec należy odpowiednio dawkować witaminę B5.

VN:F [1.9.11_1134]
Rating: 6.9/10 (9 votes cast)
VN:F [1.9.11_1134]
Rating: +1 (from 1 vote)
Działanie witaminy B5, 6.9 out of 10 based on 9 ratings